تبلیغات
سبز نوشته های من
سبز نوشته های من
محیط زیست را دوست بداریم

آلایش هسته ای آلودگی است كه توسط زباله‌ها و یا پسماندهای هسته‌ای ایجاد می‌گردد. اینها موادی هستند كه در نیروگاه‌های هسته‌ای از طریق شكافت هسته‌ای تولید می‌شوند.

تمام تركیبات اورانیوم رادیواكتیو هستند. در كل تركیبات اورانیوم به‌سختی جذب روده و ریه می‌شوند و خطرات رادیولوژیكی آن باقی می‌ماند. فلز خالص اورانیوم نیز خطر آتش‌سوزی به همراه دارد. فرد ممكن است با تنفس غبار اورانیوم در هوا یا خوردن و آشامیدن آب و غذا در معرض این عنصر قرار بگیرد. البته بیشتر این عمل از طریق خوردن آب و غذا صورت می‌گیرد. جذب روزانه اورانیوم در غذا ۰٫۰۷ تا ۱٫۱ میكروگرم می‌باشد. مقدار اورانیوم در هوا معمولا بسیار ناچیز است. افرادی كه در كنار تاسیسات هسته‌ای دولت و یا معادن استخراج اورانیوم زندگی می‌كنند، بیشتر در معرض این عنصر قرار می‌گیرند. اورانیوم ممكن است كه درطریق تنفس یا بلع و یا در موارد استثنایی از طریق شكافی روی پوست وارد بدن شود. اورانیوم توسط پوست جذب نمی‌شود و ذرات آلفای ساتع شده از این عنصر نمی‌تواند به پوست نفوذ كند. بنابراین اورانیومی كه خارج از بدن باشد، نمی‌تواند به اندازه اورانیوم داخل بدن مضر و خطرناك باشد. اگر اورانیوم به بدن وارد شود، ممكن است موجب سرطان شده یا به كلیه‌ها آسیب برساند

دفن این زباله‌ها كه تا هزاران سال به شدت پرتوزا و كشنده هستند تابع مقررات بسیار سخت و بسیار پیچیده‌ای است. آنها عموماً به صورت ذرات ریز در آمده و با شیشه مذاب مخلوط می‌شوند. سپس در یك بشكه قطور فولادی بسته‌بندی شده و آنها نیز به نوبه خود در لایه‌های ضد پوسیدگی و ضد نفوذ قرار می‌گیرند. كافی است یكی از این بسته‌ها پوسیده شده و وارد طبیعت گردد. ممكن است آبزیان را آلوده نماید. در نتیجه پرندگان و در مرحله بعد گوشت‌خواران را نیز آلوده می‌كند. مرحله بعد آب‌های كره زمین است و در نتیجه نابودی.

بسته‌های ضایعات اتمی، سپس در لایه‌های ژرف زمین همچون گنبدهای نمكی كه تا سده‌ها تغییر نمی‌كنند انباشته می‌شوند. در بسیاری از كشورها به علت همین پسماندهای اتمی گروه‌های طرفدار محیط زیست با تأسیس نیروگاه‌های اتمی مخالفت می‌كنند.

منبع : سازمان حفاظت از محیط زیست

نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 1 مهر 1389 توسط مریم علیزاده


درباره وبلاگ
آرشیو مطالب
آخرین مطالب
نویسندگان
نظر سنجی
پیوند ها
آمار سایت
Blog Skin