تبلیغات
سبز نوشته های من
سبز نوشته های من
محیط زیست را دوست بداریم

  نماد بازی‌های آسیایی قطر به ایران آمد

                                                                   نماد بازی‌های آسیایی قطر به ایران آمد
 

یه گونه ی جدید از غزال وارد ایران شد، من و همه ی دوست های سبزم بهشون خوش آمد میگیم.

گونه غزال اوریکس، در حال انقراض است به طوری‌که در کل دنیا تعداد آن به 1000 راس نمی‌رسد و تنها در فلسطین، عربستان و قطر وجود دارد.

روز سه‌شنبه (6 مهر) پارک پردیسان میزبان وزیر محیط‌زیست قطر بود، اما این وزیر دست خالی نیامد و دو راس غزال اوریکس را به همراه آورده بود، دو راس غزالی که در راستای همکاری‌های زیست‌محیطی دو کشوربه ایران آورده شده‌اند.

غزال اریکس گونه‌ای است که چه به لحاظ زیباشناختی و چه به لحاظ علمی و تحقیقات ژنتیکی منحصر به فرد است، به طوری که این آهو نماد بازهای آسیایی قطر بوده است.
شرایط اقلیمی جنوب ایران مطابق با شرایط محل زندگی اوریکس در قطر است و از این لحاظ موقعیت ایده‌آلی برای زندگی این گونه در این نواحی وجود دارد.

بر روی این غزال مطالعات ژنتیکی انجام شده است و نتایج آزمایشات بر روی DNA این‌گونه تا 85 درصد مشخص شده، 15 درصد مابقی هم به زودی مشخص می‌شود.

به گزارش ایلنا، غزال اوریکس جزء گونه‌های در خطر آهو در جهان به حساب می‌آید. در حال حاضر این دو غزال اوریکس به مدت 40 روز در قرنطینه سازمان محیط‌زیست در فضای به مساحت 600 مترمربع نگهداری می‌شوند و سپس به یکی از مناطق استان‌های جنوبی کشور مانند بوشهر و خوزستان و یا جایی مانند قشم و هندورابی برای مطالعات زیست‌محیطی انتقال می‌یابند.

به گفته محمود مرعشی، دامپزشک و مسئول قرنطینه پارک پردیسان، این غزال‌ها کاملا سالم و کلیه واکسن‌ها از جمله واکسن تب برفکی آنها در قطر انجام شده است.

غزال‌های اوریکس به خاطر این که گونه‌ای غیربومی هستند برای انجام مطالعات فعلا در محیط محصور نگهداری می‌شوند تا ورود آنها به زیستگاه‌هایی که در آن نگهداری می‌شوند مشکلی ایجاد نکند.

 

امیدوارم این غزال های دوست داشتنی بتونن... یا بهتره بگم بذاریم در ایران زندگی خوبی داشته باشن.

نوشته شده در تاریخ یکشنبه 11 مهر 1389 توسط مریم علیزاده


درباره وبلاگ
آرشیو مطالب
آخرین مطالب
نویسندگان
نظر سنجی
پیوند ها
آمار سایت
Blog Skin