تبلیغات
سبز نوشته های من
سبز نوشته های من
محیط زیست را دوست بداریم

پارك ملی كویر قربانی فعالیت‌های اقتصادی می‌شود

خانمان یوز درآتش نفت

«هرجا پای اقتصاد در میان باشد محیط‌زیست اولویت ندارد»؛ این عبارت کوتاه در واقع تصویری از وضعیت محیط‌زیست اغلب کشورهای درحال توسعه را منعکس می‌کند اما در باره کشور ما می‌توان کلمات دیگری به این عبارت افزود و آن اینکه «هرجا پای اقتصاد در میان باشد محیط‌زیست اولویت ندارد و درجایی که پای نفت در میان باشد محیط‌زیست معنایی ندارد».

غم انگیز است اما واقعیت دارد که ما با طبیعت نامهربانیم، مام طبیعت را پاس نمی‌داریم و اسفبارتر آنکه هیچ گوش شنوایی هشدارهای دلسوزان محیط‌زیست را نمی‌شنود. اگر کسی فریادی برمی‌آورد متهم به مخالفت با توسعه می‌شود. این بار نوبت تخریب پارک ملی کویر است که مدت‌هاست بوی نفت از آن به مشام می‌رسد و وقتی که پای نفت در میان باشد پارک ملی چه معنایی دارد... !

سرانجام پارک ملی " با تصویب شورای‌عالی حفاظت محیط‌زیست و موافقت مسئولان سازمان حفاظت محیط‌زیست " به جرگه میدان‌های نفتی کشور پیوست تا عنوانی که در سال 1355 به این منطقه اطلاق شده بود پس از34 سال ازآن سلب شود. نمی‌شود عنوان پارک ملی را بر پیشانی منطقه‌ای نصب کرد اما برخلاف همه معیارهای جهانی حفاظت، در آن دست به اکتشاف زد لرزه نگاری کرد، جاده کشید و سودای استخراج نفت در سرپروراند.

دنبال کلمات و حرف هایی میگردم که سرشار از خجالت و افسوس و سرافکندگی باشه تا بتونه عمق این فاجعه رو نشون بده و تلنگری باشه واسه همه، چه مسئولین که این کارو کردن چه ما که ساکت نشسته ایم تا به کارهاشون ادامه بدن، اما هیچ حرفی پیدا نکردم که درخوره این وضعیت باشه.

فقط رنگ نوشته هامو تغییر دادم تا شاید....

انگار هیچ کس صدای فریاد محیط زیستو نمی شنوه.

انگار هیچ کس ندای مظلومانه ی این موجودات بی زبان رو از توچشماشون نمی خونه.

همیشه خیلی زود دیر میشه

بیاین به خودمون بیایم. سکوت کافیه......

لطفا نظر بدین و راه حلی پیشنهاد کنید.

نوشته شده در تاریخ یکشنبه 9 آبان 1389 توسط مریم علیزاده


درباره وبلاگ
آرشیو مطالب
آخرین مطالب
نویسندگان
نظر سنجی
پیوند ها
آمار سایت
Blog Skin