تبلیغات
سبز نوشته های من
سبز نوشته های من
محیط زیست را دوست بداریم

سبز سبزم ریشه دارم

 

          

طبیعت را به خانه تان راه دهید

روز گل و گیاه- یعنی 25 خرداد –بهانه خوبی است که به فضای خانه مان بیشترتوجه کنیم .پیشاپیش این روز را به همه ی دوستان عزیز و دوستان محیط زیست تبریک می گویم .

اگر فکرمی کنید محیط زندگی شما سرد و بی روح است و به یک تنوع نیاز دارید، انتخاب گیاهان آپارتمانی برای ایجاد سرزندگی و نشاط در روح خانه، گزینه ی مناسبی است. ضمن اینکه فضای خانه تان به محیط طبیعی نزددیک ترمی شود. از سوی دیگر دیدن مراحل رشد گیاهی که با مراقبت های شما رشد می کند ، بسیار لذت بخش است. شاید این مطالب شما را وسوسه کند که همین الان بدنبال یک گیاه آپارتمانی بروید اما قبل ازاینکه گل وگیاه بخرید:

قبل از اینکه گل و گیاه بخرید:

اگر برای اولین بار است که تصمیم گرفته اید که چند گیاه آپارتمانی بخرید این نکات را به خاطر بسپارید:

1- برای شروع گیاهانی را انتخاب کنید که نگهداری ازآنها ساده باشد و مقاوم باشد و نسبت به تغییرات محیطی زیاد حساس نباشد.

2- قبل از خرید به شرایط نگهداری خوب فکر کنید. بعضی از گیاهان مانند حسن یوسف ، کاکتوس ، گیاهان گلدار و... به نور زیاد احتیاج دارند و بعضی دیگرهم سایه دوستند وبعضی هم مانند دیفن باخیا زود رشد میکنند و نیاز به فضای لازم برای رشد دارند.

3- گیاهانی را انتخاب کنید که شاداب و درخشان باشند و ساقه های آنها سست و بی جان نباشد وزیر و روی برگها را خوب نگاه کنید تا اثری از آفت زدگی در آن نباشد.

4- گیاه هرچه کوچکتر و جوان تر باشد  قیمت کمتری هم دارد البته گیاهان جوان مراقبت بیشتری هم نیاز دارند.

دوستی خاله خرسه

در فصل گرما گیاهان هم درست مثل ما با کم آبی مواجه هستند اما یادتان باشد که بعضی از آنها مانند کاکتوس و دیفن باخیا از آب زیاد خوششان نمی آید پس لازم نیست از فرط علاقه مدام به آنها آب بدهید چون ممکن است مثل دوستی خاله خرسه از شدت محبت زیاد دوست عزیزتان را نابود کنید چون اگر گلدان پر از آب باشد اکسیژن به ریشه ی گیاه نمیرسد و گیاه خفه می شود.

هر گاه دیدید سطح روی خاک گلدان شما خشک است می توانید کمی به آن آب بدهید. در تابستان گیاهان طراوت و شادابی خود را زودتر از دست میدهند، پس با یک ابپاش کوچک در طول روز قطرات آب را بر روی ساقه و برگهای گیاه اسپری کنید.

اگر خواستی بری سفر

تابستان فصل سفر است اما برای کسی که تمام سال را از گیاهانش بخوبی مراقبت کرده ترک خانه دغدغه بزرگی است چون در تابستان چند روز بی آبی می تواند صدمه ی بزرگی به گیاه بزند. در این مواقع داشتن یک همسایه خوب و مورد اطمینان نعمت بزرگی است اما اگر فردی مطمئن پیدا نکردیم چه کنیم ؟؟؟

برای حل این مشکل یک روش ساده و کارآمد وجود دارد ، ابتدا یک پارچ آب را در نزدیکی گلدان و در سطحی بالاتر از آن  قرار داده و بعد یک پارچه نخی کم عرضی را تهیه کرده و یک سر آن را در پارچ قرار می دهیم و سر دیگر آن را روی سطح گلدان قرار می دهیم.آب به آرامی از طریق پارچه از پارچ به گلدان منتقل میشود و دیگرنیاز نیست شما در سفر نگران گیاهتان باشید.

چند گونه ی رایج گیاهان آپارتمانی:

بنجامین

                         

این گیاه شبیه درختچه ای است که برگهای زیبایی دارد و خیلی پر طرفدار است البته نسبت به بقیه قیمت بالاتری دارد اما نگهداری ازآن ساده نیست چون بسیار به تغییرات محیطی حساس است و اگر آن را کمی  جابه جا کنید یا در محل کم نوری قرار گیرد برگهایش به سرعت میریزند.محل نگهداری بنجامین باید نور خوبی داشته باشد ولی روبه روی نورمستقیم نباشد وازآبیاری زیاد خوشش نمی آید و در فاصله ی 2 آبیاری سطح خاک آن باید کاملاً خشک شده باشد. برگ های آن در رنگهای سبزوابلق وجود دارد.

آگلونمای ابلق

                            

این گیاه باید نورکافی داشته باشد ولی روبه روی نورمستقیم نباشد.ساقه اش کوتاه است وبرگها به طور دسته ای از غلاف خود بیرون می آیند.در مقابل خشکی بسیار مقاوم است و برگهایش ابلق است ( هرگاه برگ گیاه به دو رنگ تیره و روشن است به آن ابلق می گویند ) اگربرگهای اوگلنای شما آویزان شد آنها را دسته کنید وچند روزدرروزنامه بپیچید تا شکل ایستاده پیدا کنند.

گیاهی کم توقع (پیه آ)

                        

می توانید آن را به صورت دسته ای یا آویزان پرورش دهید. این گیاه به سرعت رشد می کند وارزان قیمت و کم توقع است. در فصل بهار شاخه هایش نامنظم رشد میکنند که میتوان آنها را هرس کرده و شاخه های جدا شده را تکثیر کرد. به این گیاه زیبا هفته ای 2 بار آب بدهید و روی برگها را با اسپری مرطوب کنید چون این گیاه رطوبت دوست است.

دیفن باخیا برای مبتدی ها

                  

اگردرنگهداری گلهای آپارتمانی زیاد تجربه ندارید بهتر است با این گیاه شروع کنید.گیاهی زیبا ومقاوم است که زود رشد میکند.به سادگی قابل نگهداری است و قیمت مناسبی هم دارد.این گیاه نباید درمقابل نورمستقیم خورشید قرار گیرد البته محل نگهداری آن باید پرنور باشد وگرنه ساقه ها دراز و کم برگ می شوند.هر چند وقت یکبار گلدانش را بچرخانید چون به سمت نورگرایش دارد و خمیده می شود.این گیاه نیاز آبی زیادی ندارد و درتابستان هفته ای 2تا3 بار آبیاری کافی است.تکثیر دیفن باخیا از راه قلمه زنی انجام می شود.برای این کار یک شاخه از آن را ببرید و درآب قرار دهید تا ریشه بزند بعد بکارید.

یک گیاه بالا رونده (برگ انجیری)

                          

اگر به دنبال گیاهی هستید که از در و دیوار خانه شما بالا رود ،برگ انجیری را انتخاب کنید.این گیاه نیز برای افراد تازه کار مناسب است.البته با رشد برگ انجیری باید به فکر یک قیم هم باشیم.برای رشد بهتر می توانیم قیم های خزه دار را از مراگز فروش این گیاهان تهیه کنیم. به خاطر داشته باشیم که نور مستقیم برگهای این گیاه را می سوزاند.جزو گیاهان مقاوم است و در هوای گرم و مرطوب به خوبی رشد می کند.هر وقت دیدید خاک سطحی آن خشک است یعنی زمان آبیاری آن فرارسیده است.برگهای پهن آن به سرعت خاک می گیرند و باید آنها را با یک پارچه نمناک گردگیری کرد.

شبیه پای فیل (لیندا یا دم اسبی)

                             

این گیاه بومی جنوب غرب آمریکا و مکزیک است و به آب و هوای خشک عادت دارد.انتهای ساقه های لیندا ضخیم میشود وشکل عجیبی به خود میگیرد که تا حدودی شبیه پای فیل است.نام انگلیسی لیندا از این ویژگی اش گرفته شده است.اگر از آن خوب مراقبت کنید ارتفاعش به 2متر هم می رسد که کار مشکلی هم نیست.لیندا از نور وگرما خوشش می آید و 2تا3 بار آبیاری در هفته کافی است.

فیکوس های مقاوم

                           

این گیاه با برگهای چرمی شکلش بومی هند و مالزی است.اگراز آن به خوبی مراقبت کنید در آپارتمان شما به خوبی رشد می کند.فیکوس یکی از قدیمی ترین گیاهان خانگی است که نسبت به خشکی هوا مقاومت خوبی دارد.در فصل تابستان هفته ای 2 بار و در زمستان یکبار آبیاری کافی است.خاک مناسب برای فیکوس ها مخلوطی از خاک برگ و خاک رس است.از راه قلمه زنی زیاد می شوند. فیکوس ها را مقابل نورمستقیم خورشید نگذارید و از داشتن آن لذت ببرید.

بامبوهای خوش یمن

                                            

 یکی از ساده ترین گیاهان آپارتمانی بامبوها هستند که در چند سال اخیر خیلی هم رایج شده اند.لازم نیست بامبوها را در خاک بکارید و تنها یک پارچ آب برای نگهداری آنها کفایت می کند.بامبو نسبت به دیگر گیاهان آپارتمانی ظاهر متفاوتی دارد اما آنچه باعث شده آنها طرفداران زیادی داشته باشند این است که بعضی مردم بر این باورند که بامبو شانس می آورد البته گاهی هم بدشانسی ها به گردن این گیاه می افتد. بامبوها از تایلند و مالزی به ایران آورده می شود واگر آنها را در محیطی با نورغیرمستقیم 15تا40 درجه سانتیگراد نگه دارید،به خوبی رشد می کنند و به منظور رشد بهتر میتوانید از مکمل های غذایی مایع مخصوص این گیاه استفاده کنید.

گلفروشی‌ها این محلول را به اسم «غذای بامبو» در شیشه‌های قطره چكان و با قیمتی بین یك تا دو هزار تومان می‌فروشند.

خار و گل باهم (کاکتوس)

                  

اگر دلتان میخواهد گیاه شما به سرعت رشد کند و حوصله صبر کردن ندارید، بهتر است به خرید کاکتوس فکر نکنید چون خیلی دیر بزرگ می شود.کاکتوس ها بومی آمریکای جنوبی هستند و روی آنها خارهای کوچکی وجود دارد.بعضی از کاکتوس ها هم گل می دهند.گاهی هم چند کاکتوس با شکل های متفاوت را روی یک کاکتوس پایه قلمه می زنند که البته این کاکتوس های ترکیبی قیمت بالاتری دارند.یادتان باشد که هر هفته فقط یک نصف استکان به کاکتوس آب دهید.

بنفشه ای از آفریقا saintpaulia ionantha

                   

جزو گیاهان آپارتمانی گلدار است.در صورتی که نور کافی داشته باشد، به طور مرتب گل می دهد.اگر بنفشه ی آمریکایی می خرید بهتر است به فکر یک لامپ فلورسنت هم باشید چون برای تأمین نور مورد نیاز گاهی باید از این لامپ ها کمک بگیرید. بنفشه ها را روی میزی قرار دهید و در فاصله30سانتیمتری بالای سرشان یک لامپ فلورسنت نصب کنید. این موضوع بویژه در فصل سرد یا در خانه های کم نور بیشتر اهمیت دارد.یادتان باشد که این گیاه را با آب ولرم آبیاری کنید.بنفشه آفریقایی نسبت به سرما خیلی حساس است و نمی تواند دمای پایین تر از 15درجه سانتیگراد را تحمل کند. بهترین نوع گلدان برای کشت این گیاه گلدان های پلاستیکی است.

چند نکته مهم

- گلدان های بزرگ را جا به جا نکنید چون گیاه بعد از مدتی به محیط خود عادت می کند و ممکن است در اثر جا به جا شدن برگهایش را از دست دهد و پژمرده شود.

- هر چند وقت یکبار خاک گلدان را عوض کنید.وقتی دیدید رشد گیاه کم شده است یا سطح خاک ترک می خورد باید دست بکار شوید.

- هرگز برای پر کردن داخل گلدان ها از کود دامی تازه استفاده نکنید چون علاوه بر بوی بد موجب انتقال آلودگی ها به فضای داخل خانه می شود.

- مناسب ترین خاک برای گلدان ها مخلوطی از خاک معمولی و خاک برگ است.

- برای تقویت گیاهان آپارتمانی میتوان از کود های شیمیایی استفاده کرد.بهترین نوع آنها کود کامل است که به صورت جامد وجود دارد و باید آن را در آب حل کرد. فقط روش مصرف را از روی برچسب با دقت بخوانید تا بدانید چه مقدار کود را طی چه مدتی در اختیار گیاهتان قرار دهید.

 

 

 

 

نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 27 خرداد 1388 توسط مریم علیزاده


درباره وبلاگ
آرشیو مطالب
آخرین مطالب
نویسندگان
نظر سنجی
پیوند ها
آمار سایت
Blog Skin