تبلیغات
سبز نوشته های من
سبز نوشته های من
محیط زیست را دوست بداریم

بعد از ارومیه نوبت به یادگارلو رسید

 

 

آب- احداث جاده و زهكش، تالاب بین‌المللی یادگارلو را خشكاند

 مدیركل حفاظت محیط‌زیست آذربایجان غربی گفت: در حال حاضر تالاب بین‌المللی یادگارلو در حوزه اكولوژیك پارك ملی دریاچه ارومیه قرار دارد اما  این تالاب  از دهه 70 به بعد به‌علت خشكسالی و حفر زهكش توسط وزارت نیرو كاملا خشك شده است.

كیومرث كلانتری در جلسه مشترك كارگروه میراث فرهنگی و شورای فنی استان افزود: در این راستا مقرر است تشكل‌های زیست‌محیطی با همكاری صندوق تسهیلات جهانی محیط‌زیست (GEF ) و اختصاص اعتبارات بین‌المللی تالاب یادگارلو كه در لیست قرمز مونترو (در معرض انقراض) قرار گرفته احیا شود  و به حالت طبیعی خود بر گردد.

به گزارش مهر، وی در ادامه با تاكید بر احیای تالاب‌های استان بیان داشت: در حال حاضر از 22 سایت ثبت شده ایران در كنوانسیون رامسر 3سایت شامل 5تالاب بین‌المللی قوپی باباعلی، یادگارلو، درگه سنگی، شورگل و پارك ملی دریاچه ارومیه در آذربایجان غربی واقع شده و در این راستا استان با 30 تالاب دائمی به وسعت 604 هزار هكتار در بین استان‌های غیرساحلی كشور رتبه اول را داراست.

كلانتری با بیان اینكه بیش از 2هزار هكتار از عرصه‌های تالابی استان به ثبت بین‌المللی رسیده است، بیان داشت: برخی تالاب‌های استان از جمله تالاب حسنلو نیز تحت‌تأثیر پدیده خشكسالی قرار گرفته‌اند و نیازمند توجه ویژه هستند.

وی با اعلام اینكه تالاب‌ها نخستین قربانی خشكسالی هستند، خاطرنشان كرد: اهمیت احیای تالاب‌ها برای كشاورزان منطقه بیشتر از محیط‌زیست است و در این راستا باید مردم نیز در جهت صیانت از تالاب‌ها تلاش كنند.

وی جذب توریست و گردشگری را از دیگر ویژگی‌های بارز تالاب‌ها برشمرد و گفت: در حال حاضر اقدامات زیربنایی خوبی برای جذب توریست در تالاب‌های استان صورت گرفته كه مهم‌ترین این فعالیت‌ها در تالاب كانی برازان مهاباد صورت گرفته كه هم‌اكنون به‌عنوان نخستین سایت پرنده نگری كشور مطرح است.

كلانتری ادامه داد: تشكل‌های زیست‌محیطی مردمی این استان نیز به‌عنوان فعال‌ترین تشكل‌های زیست‌محیطی كشور نقش مهمی در احیای تالاب‌های استان ایفا كرده‌اند؛ به‌طوری‌كه قهرمان تالاب ایران (نفربرگزیده در حفاظت تالاب‌ها)در 2سال متمادی 86 و 87 از این استان انتخاب شده‌اند.

مدیركل حفاظت محیط‌زیست آذربایجان غربی، لایروبی منظم كانال‌های انتقال آب تالاب‌ها، جلب مشاركت‌های مردمی برای حفاظت و احیای تالاب‌ها، احداث دیواره‌های حفاظتی، آبرسانی به تالاب‌ها به وسیله جوامع محلی، تعیین حریم تالاب‌ها و میله‌گذاری پارك ملی دریاچه ارومیه به وسعت 500 كیلومتر، اعلام ممنوعیت صید و شكار در تالاب‌ها و پخش مواد غذایی در فصل زمستان برای پرندگان و دیگر وحوش این زیستگاه‌های آبی را از اقدامات این سازمان در راستای احیای تالاب‌ها عنوان كرد.

تالاب زیبای یادگارلو در گذشته زیستگاه بسیار مناسبی برای زمستان گذرانی و نیز زادآوری پرندگان آبزی همچون قو، فلامینگو، اردك سرسفید و انواع مرغابی‌ها بود اما طی چند سال اخیر با احداث زهكش در مجاورت آن و نیز كاهش آب ورودی و احداث یك جاده كه از وسط تالاب می‌گذرد، موجب شده است حیات این تالاب ارزشمند به‌طور كامل از بین برود.

 

همشهری آنلاین 

نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 17 تیر 1388 توسط مریم علیزاده


درباره وبلاگ
آرشیو مطالب
آخرین مطالب
نویسندگان
نظر سنجی
پیوند ها
آمار سایت
Blog Skin