تبلیغات
سبز نوشته های من
سبز نوشته های من
محیط زیست را دوست بداریم

شمار قربانیان آلودگی هوا در تهران، محرمانه است

 

 

 

آلودگی- معاون امور انسانی سازمان محیط‌زیست كشور با تایید اثرات زیستی آلودگی هوا در تهران بر انسان تاكید كرد:

وزارت بهداشت مطالعاتی را انجام داده كه نتیجه آن براساس و منطبق بر استانداردهای جهانی است و در این تحقیق تعداد مرگ‌ومیر و علت آنكه چه اندازه با آلودگی هوای تهران ارتباط دارد، مشخص شده است ولی این مطالعه جنبه محرمانه دارد.

به گفته حسن اصیلیان، مطالعات تحقیقاتی در دانشگاه‌ها انجام نشده كه به‌عنوان یك سند در كشور به آن دسترسی داشته باشیم.

به گزارش مهر، او گفت: اثرات آلودگی هوا ثابت شده است، ولی هنوز مطالعه‌ای در مورد اثرات آلودگی هوا به‌طور دقیق انجام نشده كه در آن تمامی فاكتورهای مد نظر رعایت شده باشد.

این مقام مسئول با اشاره به قضاوت براساس مطالعات و مستندات آماری افزود: اگر مطالعه‌ای انجام شده باشد و در آن به میزان مرگ‌ومیرها براساس آلودگی هوای تهران توجه شده باشد، باید آن را بپذیریم و نباید آن را انكار كنیم ولی از طرف دیگر نباید براساس حدس و گمان در رابطه اثرات آلودگی هوا و تاثیرات آن بر شهروندان اظهارنظر كنیم.

 

این خودرو در تمام روزهای تعطیل - از دوشنبه تا پنج شنبه (18 تیر) در یکی از کوچه های سعادت آباد تهران متوقف بود و به خوبی می شود با استفاده از آن به برآوردی دست یافت که نشان می دهد چقدر خاک بر سر تهرانی ها ریخته شد؟

 

ارتباط 70 درصد مرگ‌ومیر‌هابه آلودگی هوا

از سوی دیگر، یك مقام مسئول در ستاد محیط‌زیست شهرداری پایتخت گفت: 70 درصد مرگ‌ومیرها در تهران ناشی از مشكلات تنفسی و قلبی است كه این مشكلات ارتباط مستقیم یا غیرمستقیم با آلودگی هوای تهران دارد.

هادی حیدرزاده با اعلام این مطلب، آلودگی هوا را به شكل مستقیم و غیرمستقیم عامل مرگ شهروندان تهرانی دانست و افزود: طبق گزارش‌های وزارت بهداشت و مطالعات انجام‌شده در این زمینه آلودگی هوا به‌طور غیرمستقیم باعث كاهش عمر و در‌نهایت مرگ شهروندان می‌شود و گاهی هم به‌طور مستقیم شهروندان تهرانی را به كام مرگ می‌برد.

رئیس ستاد محیط‌زیست شهرداری تهران قسمت اعظم مرگ‌ومیر در شهر تهران را ناشی از مشكلات تنفسی و قلبی عنوان كرد و رابطه بین این نوع مرگ و آلودگی هوا را رابطه‌ای مستقیم خواند.

تنفس هوای كشنده

همچنین رئیس سازمان محیط‌زیست استان تهران در رابطه با اثرات آلودگی هوای تهران بر سلامت شهروندان به كم شدن عمر تهرانی‌ها اشاره كرد و گفت: هوای تهران به گازهای گوگرد آلوده است كه كشنده است و البته هوای تهران به‌دلیل موقعیت جغرافیایی قدرت خودپالایی و دفع آلودگی‌ها را ندارد و به‌طور مستقیم منجر به مرگ نمی‌شود ولی عمر را كم می‌كند.

محمد باقر صدوق با انتقاد از آمارهای منتشر شده درخصوص مرگ‌ومیر سالانه تهرانی‌ها در اثر آلودگی هوا، این پرسش را مطرح كرد كه براساس كدام شاخص و چه تحقیق و پژوهشی در رابطه با تعداد مرگ‌ومیرها در تهران باید قضاوت كنیم و متأسفانه هیچ مطالعه‌ای در این خصوص انجام نمی شود.

به هر روی گزارش‌هایی به‌طور غیررسمی از مرگ سالانه 54 هزار تهرانی در اثر آلودگی هوا حكایت می‌كند كه از سوی هیچ كدام از سازمان‌های مرتبط مورد تایید قرار نگرفته است. با این حال پیشتر یكی از مسئولان تعداد مرگ‌ومیرهای شهروندان تهرانی بر اثر آلودگی هوا را در 8 سال گذشته با كشته شدگان جنگ تحمیلی مقایسه كرده

.

 

 

نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 17 تیر 1388 توسط مریم علیزاده


درباره وبلاگ
آرشیو مطالب
آخرین مطالب
نویسندگان
نظر سنجی
پیوند ها
آمار سایت
Blog Skin