تبلیغات
سبز نوشته های من
سبز نوشته های من
محیط زیست را دوست بداریم

بهره‌وری سبز گامی برای توسعه پایدار و حفظ طبیعت

تخلیه بی‌رویه فاضلاب و پساب صنعتی در آب‌های محیطی و استفاده از مواد شیمیایی در صنایع و كشاورزی، موجب شده كیفیت آب رو به زوال گذارد

از سوی دیگر گسترش فقر نیز باعث شده است كه بسیاری افراد به‌ویژه از نواحی روستایی به مناطق پررونق‌تر اقتصادی كوچ كنند و میلیون‌ها تن راهی شهرها شوند. این مهاجرت‌ها سهم بسزایی در تخریب منابع طبیعی داشته است.

هر كشوری اگر بدون توجه به مسائل زیست‌محیطی به‌دنبال توسعه باشد، نه‌تنها برای خود بلكه برای جهان عواقب فاجعه‌آمیزی به‌وجود خواهد آورد.

پایداری یكی از برنامه‌های هزاره جاری است؛ براین اساس، ضروری است اقدامات لازم برای حفظ محیط‌زیست انجام پذیرد  زیرا جبران فجایعی همچون فقدان منابع طبیعی برای نسل‌های آینده و هزینه‌های بسیار زیاد پاكسازی محیط‌زیست از پسماند‌ها در چرخه حیات بسیار بیش از آن است كه به تصور‌ آید.

فراموش نكنیم آینده جهان در گرو حمایت و بقای محیط‌زیست است. بهره‌وری سبز با تلاش و هماهنگی سازمان بهره‌وری آسیایی ( APO ) برای مواجهه با عملكردهایی است كه موجبات آلایندگی محیط‌زیست را فراهم می‌آورند. سازمان بهره‌وری آسیایی، بهره‌وری سبز را در واكنش و تعهد خود به «كنفرانس زمین، ریودوژانیرو 1992» و در راستای حفظ محیط‌زیست و توسعه پایدار، آغاز كرد. هدف مقدماتی برنامه بهره‌وری سبز، بهبود بهره‌وری با توجه به حفظ و حمایت از محیط‌زیست بود و این آغازی برای حركت بهره‌وری سبز APO و كشورهای عضو به‌شمار می‌رود.

اولین كنفرانس جهانی بهره‌وری سبز در سال‌1996 در مانیل پایتخت فیلیپین- برگزار و طی آن، موجبات توافق كشورهای شركت‌كننده فراهم شد.

اعلامیه‌ای كه در این كنفرانس صادر شد حاكی از این توافق بود. در این اعلامیه آمده است: «تمامی افراد ذی‌نفع باید از طریق مشاركت فعال در شبكه‌سازی‌ فعالیت‌های داوطلبانه، تبادل نظرات و تجربیات، اشاعه اطلاعات، و ترغیب و تشویق تمامی افراد دخیل در حركت بهره‌وری سبز كه به‌عنوان راهبردی برای كیفیت بهتر زندگی محسوب می‌شود، همكاری متقابل و آگاه‌سازی‌ درخصوص بهره‌وری سبز را توسعه دهند

زمینه‌های كاربرد بهره‌وری سبز

روند توسعه، افزایش جمعیت، ارتقای سطح استانداردهای زندگی و نظایر آن همگی از عواملی هستند كه سبب ایجاد آلودگی بیشتر محیط‌زیست انسانی می‌شوند.
پیامد این آلودگی، ایجاد خسارات جبران‌ناپذیر بوده و ادامه این روند به بحران زیست‌محیطی گسترده‌ای منجر خواهد شد كه برای جبران آن طی 30‌سال آینده فقط در آسیا بیش از 10‌تریلیون دلار هزینه برآورد شده است.

با توجه به ضرورت تعادل بین حفاظت محیط‌زیست و فعالیت‌های اقتصادی، سازمان بهره‌وری آسیا در سال‌1994 برنامه‌های بهره‌وری سبز را تدوین و به اجرا درآورد. بنابراین زمینه‌های كاربردی آن در سال‌های اخیر افزایش یافته و در بخش‌ها و حیطه‌های مختلف صنعتی، خدماتی، كشاورزی و جوامع محلی به‌صورت مستمر در حال معرفی و اجراست. این برنامه‌ها بخش‌های زیر را شامل می‌شوند: بهره‌وری سبز در توسعه جوامع محلی (روستایی)، بهره‌وری سبز در مدیریت جامع دفع آفات، بهره‌وری سبز در كمك‌های اطلاعات فنی و بهره‌وری سبز در سلامتی و ایمنی شغل.

منافع بهره‌وری سبز

ارتقای بهره‌وری با عملكرد زیست‌محیطی اثرات بسیاری در منابعی همچون، كاهش مصرف انرژی، كاهش مصرف مواد خام، سودآوری، رقابت‌پذیری، بهبود محیط كار و كاهش هزینه‌های بیمه دارد.

تعریف بهره‌وری سبز

بهره‌وری سبز به‌عنوان یك فلسفه توسعه از ائتلاف 2 راهبرد مهم «بهبود بهره‌وری » و «حمایت از محیط‌زیست» شكل گرفته است. «بهره‌وری» چارچوبی برای بهبود مداوم و «حمایت از محیط‌زیست» پایه و اساس حفظ و تداوم بهبود را ارائه می‌دهد. بهره‌وری سبز، راهبردی برای افزایش بهره‌وری و عملكرد زیست‌محیطی به‌منظور توسعه فراگیر و جامع اقتصادی- اجتماعی است.

بهره‌وری سبز عبارت است از: به كارگیری نظام مدیریت، تكنولوژی‌ها و فنون مناسب و صحیح برای تولید كالا و ارائه خدمات سازگار با محیط‌زیست و همچنین استفاده بهینه از آلاینده‌ها (گازها، مایعات، جامدات). همچنین بهره‌وری سبز ارائه‌دهنده برنامه مدیریتی است كه باعث تعادل و تعاملی منطقی می‌شود.

براساس تعاریفی كه ارائه شد می‌توان در یك عبارت گفت، بهره‌وری سبز عبارت است از »به حداقل رساندن ضایعات و آلودگی در چرخه عمر یك محصول یا خدمات، با رویكرد جدیدی از تولید كه طی آن، باید به حداقل رساندن آلودگی را در هر مرحله از چرخه عمر محصول، از طراحی تا مصرف مدنظر باشد

روش‌های به كارگیری بهره‌وری سبز

بازبینی و ارزیابی مجدد فرایند كار و محصول، اثرات زیست‌محیطی را كاهش داده و موجب بهبود بهره‌وری و كیفیت بهتر كالای تولید شده می‌شود

كاربرد بهره‌وری سبز

بازیافت منابع هدر رفته، مصرف بهینه و بهبود كارایی و همكاری دست‌اندركاران طی چرخه تولید

فواید بهره‌وری سبز

بهره‌وری سبز، منافع بسیاری برای تولیدكننده و مصرف‌كننده در پی دارد كه نتیجه آن منجر به عملكرد تولید پایدار و عملكرد مصرف پایدار می‌شود كه مهم‌ترین آنها عبارتند از: تولید‌كنندگان و مصرف كنندگان.

تولیدكنندگان:  افزایش سود، كاهش هزینه تولید، كاهش هزینه احیاء و رفع ضایعات، بهبود نگرش بازار، ارتقای نگرش عمومی نسبت به بنگاه اقتصادی مورد نظر، بهبود بهداشت و ایمنی كاركنان، بهبود روحیه و مشاركت كاركنان و كیفیت زندگی كاری و اجابت قوانین و مقررات.

مصرف كنندگان : محصول با كیفیت عالی، بهبود كیفیت و سلامت محیط‌زیست؛ بهبود بهداشت و ایمنی، ارتقای كیفیت زندگی، حفاظت بهداشت عمومی و زندگی.

 

نوشته شده در تاریخ شنبه 20 تیر 1388 توسط مریم علیزاده


درباره وبلاگ
آرشیو مطالب
آخرین مطالب
نویسندگان
نظر سنجی
پیوند ها
آمار سایت
Blog Skin