تبلیغات
سبز نوشته های من
سبز نوشته های من
محیط زیست را دوست بداریم

زباله،فرصتی كه تهدید شد

 

 

 

آیا می‌دانید این روزها تنها كشورهایی را توسعه یافته و پیشرفته می‌خوانند كه بتوانند در حوزه سلامت و استفاده از منابع و فرصت‌های داخلی خود پیشتاز باشند؟

آیا می‌دانید كه با بازیافت زباله و مدیریت صحیح پسماند بیمارستانی و بهره‌برداری از آن علاوه بر بالا بردن سطح سلامت اجتماعی، گام موثری در بازخورد‌های مثبت اجتماعی و اقتصادی برداشته می‌شود؟

و آیا می‌دانید در استانی همچون اصفهان كه از لحاظ جمعیتی رتبه سوم كشور را داراست، روزانه 2 هزار و 600 تن زباله تولید می‌شود و برای دفن و جمع‌آوری این زباله‌های تولید شده باید سالانه 50 میلیارد تومان هزینه كرد؟

این روزها بحث زباله و چگونگی جمع‌آوری، تفكیك و بازیافت آن از جمله موضوعات مهم مدیریت شهری است كه بسیاری از مسئولان این حوزه را درگیر خود كرده است. زیرا با بازیافت و تبدیل سرمایه عظیمی كه ما آن را به‌عنوان زباله به سطل‌ها می‌ریزیم به مواد مصرفی دیگر می‌توانیم در آمدهای كلانی به دست آوریم به طوری كه در كشورهای اروپایی با استفاده از فرصت‌ها و بكارگیری ماشین‌آلات بازیافت زباله، به وضوح می‌توان سودهای هنگفتی را كه نصیبشان می‌شود، دید.

هرچند كه در ایران هم تا همین چند سال پیش بدون توجه به اهمیت این طلای كثیف آنها را دفن می‌كردند اما به تازگی مسئولان كشور، مسیر انهدام این مواد زاید را تغییر داده‌اند به طوری كه در اصفهان مسئولان شهری موفق شدند با استفاده از بازیافت زباله به جای دفن آن، بخش جمع‌آوری و بازیافت زباله را از نظر مالی از شهرداری مستقل كنند و به خودگردانی برساند.

 اما این در حالی است كه به گفته معاون عمرانی استانداری اصفهان، در حال حاضر امكان دریافت هزینه جمع آوری و دفن زباله از سوی شهروندان و تخصیص اعتبارات دولتی وجود ندارد و حتی با وجود تصویب قانون قوی مدیریت پسماند، متولیان امر در زمینه پسماند‌های ویژه وظایف خود را به نحوه مطلوب انجام نمی‌دهند و این مسئولیت باز هم بر دوش شهرداری‌ها است.

مهندس محمدجعفر علیزاده ادامه می‌دهد: متاسفانه شهرداری‌ها از لحاظ اعتبار، تجهیزات و امكانات به‌روز در زمینه مدیریت پسماند مجهز نشده‌اند و به همین دلیل در حال حاضر به نیازهای روزافزون جامعه پاسخ لازم داده نمی‌شود

 البته عدم تطابق بین امكانات و نیاز‌ها تنها مانع فراروی مدیریت پسماند نیست بلكه آگاه نبودن شهروندان به چگونگی جداسازی این طلای كثیف، جلوگیری از آلودگی‌های زیست‌محیطی، میزان زباله تولیدی، جمعیت، فرهنگ، شرایط اقتصادی و شرایط اقلیمی نیز از دیگر موانع سد راه این مسئولان است.

به گفته مدیرعامل سازمان بازیافت شهرداری اصفهان، از 950 تن پسماند روزانه شهر اصفهان 250 تن به صورت شیرابه است و این در حالی است كه با رعایت برخی موارد و آموزش اولیه شهروندان این معضل مرتفع می‌شود و علاوه بر جلوگیری از آلودگی‌های زیست‌محیطی به اقتصاد شهر هم كمك خواهد شد، زیرا اگر شهروندان رطوبت پسماندهای خود را كاهش دهند تا 30 درصد از هزینه‌های جمع‌آوری و حمل و نقل زباله را از دوش این كلان شهر برمی‌دارند.

 برای این كار كافی است علاوه بر كاهش سرانه تولید زباله، آنها را جداسازی كنند و تفكیك از مبدأ را به‌عنوان یك اصل بپذیرند. البته این در حالی است كه استان اصفهان با بالاترین نسبت یعنی 45/45 درصد در راس استفاده از این روش قرار دارد.

تیمور باجول با اشاره به اهداف و برنامه‌های این سازمان می‌گوید: كاهش تولید پسماند، افزایش استفاده مجدد و میزان بازیافت و بازیابی مواد و استحصال انرژی، كاهش تدریجی دفن و تصفیه پسماندها از مهمترین اهداف این سازمان است كه با ارتقای آگاهی، اعتمادسازی و آموزش شهروندان، توسعه مشاركت عمومی، افزایش توان پردازش مدیریت منابع انسانی، استاندارد نمودن محصولات، تحقیق و توسعه و بسترسازی و كمك به فعال نمودن مشاركت بخش خصوصی در فرایند بازیافت می‌توان به این مهم نزدیك‌تر شد.

اما باز هم این پایان تمام مشكلات این بخش نیست، وجود پسماندهای بیمارستانی پرخطر و چگونگی بی‌خطرسازی آنها مشكل جدیدی نیست كه شهرداری تاكنون با آن روبرو نبوده باشد، به طوری كه بر اساس آمار اداره امور آزمایشگاه‌های استان اصفهان میزان تولید روزانه پسماندهای عفونی در این استان 8 هزار و 200 كیلوگرم است

كه سهم بیمارستان الزهرا(س) در تولید این پسماندها روزانه هزار و 700 كیلو، سایر بیمارستان‌های دولتی 3 هزار و 550 كیلو، بیمارستان‌های خصوصی 450 كیلو و مراكز وابسته 110 كیلو در روز می‌باشد و بیمارستان‌های آیت‌الله كاشانی و امین در تولید پسماندهای عفونی بعد از بیمارستان الزهرا(س) در رده دوم و سوم قرار دارند. این در حالی است كه اگر به رفع مناسب این نوع زباله توجه نشود علاوه بر مشكلات محیط زیستی سلامت شهروندان را نیز به مخاطره می‌اندازد.

البته به گفته روابط عمومی استانداری به نقل از معاون عمرانی استانداری اصفهان، امسال بودجه‌های تلفیقی (ملی و استانی) و 5 میلیارد ریال اعتبار اولیه برای پسماندهای بیمارستانی شهر اصفهان و طرح بی‌خطرسازی این پسماندها اختصاص یافته كه بعد از بی‌خطرسازی، زباله‌های بیمارستانی به سایت‌های دفن مخصوص انتقال داده شوند

 ناگفته نماند كه تاكنون این كار توسط شهرداری و تحمیل هزینه‌های سنگین به این ارگان صورت می‌گرفت.

نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 31 تیر 1388 توسط مریم علیزاده


درباره وبلاگ
آرشیو مطالب
آخرین مطالب
نویسندگان
نظر سنجی
پیوند ها
آمار سایت
Blog Skin