تبلیغات
سبز نوشته های من
سبز نوشته های من
محیط زیست را دوست بداریم

آلودگی به گوش ماهی‌ها رسید:

 

 

 

دانشمندان می‌گویند رشد گوش ماهی‌هایی كه در برخی مناطق آلوده اقیانوس زندگی می‌كنند در مقایسه با ماهی‌های دیگر بیشتر است

به گزارش آسوشیتدپرس، دكتر دیوید چكلی، از مركز اقیانوس‌شناسی دانشگاه كالیفرنیا كه در این باره تحقیق كرده، می‌گوید: این واقعا خارق‌العاده است و البته هر چیزی كه طبیعی نباشد به‌صورت بالقوه می‌تواند خطرناك و زیان‌آور باشد.

گوش ماهی‌ها بر خلاف انسان درون بدنشان قرار دارد اما نقشی كه برای ماهی‌ها در تعیین حركات و تعادل دارد همانند نقشی است كه گوش انسان دارد.این مناطق آلوده كه ماهی‌ها در آنجا قرار دارند بیشتر مناطقی را شامل می‌شود كه دی‌اكسیدكربن هوا توسط اقیانوس‌ها جذب شده است.

چكلی و همكارانش با علم به این موضوع كه وجود مقادیر زیاد دی‌اكسید كربن در آب، محیط را اسیدی می‌كند و باعث سست شدن ساختارهای معدنی برای نمونه پوسته‌های صدف‌ها می‌شود به بررسی تاثیر این محیط اسیدی بر گوش ماهی‌ها پرداختند.

در عمل چنین محیطی باید گوش‌ ماهی‌ها را كه ماهیتی معدنی دارند كوچك كند اما دانشمندان در كمال تعجب مشاهده كردند كه برعكس، گوش‌ ماهی‌ها در این محیط بزرگ‌تر می‌شود.

براساس این آزمایش، دانشمندان می‌گویند درصورتی كه میزان گازهای سمی به همین نسبت در هوا بیشتر شود، تا سال 2100 اندازه گوش ماهی‌هایی كه در اقیانوس زندگی می‌كنند حدود 7 تا 9 درصد بزرگ‌تر خواهد شد.

نوشته شده در تاریخ شنبه 3 مرداد 1388 توسط مریم علیزاده


درباره وبلاگ
آرشیو مطالب
آخرین مطالب
نویسندگان
نظر سنجی
پیوند ها
آمار سایت
Blog Skin