تبلیغات
سبز نوشته های من
سبز نوشته های من
محیط زیست را دوست بداریم

نهالستان 30 ساله تبدیل به مجتمع مسكونی می‌شود

 

 

یكی از دو نهالستان چهار‌محال‌وبختیاری كه در شهرستان لردگان واقع شده و بیش از 30 سال قدمت دارد، بر اثر تصمیم‌گیری مسئولان استان، تخریب و تبدیل به واحدهای مسكونی می‌شود.

این در حالی است كه نیمی از جنگل‌های استان چهارمحال و بختیاری در منطقه لردگان واقع شده است. این عرصه‌های طبیعی بیش از 10 درصد آب شیرین كشور را تامین می‌كند اكنون به‌شدت در معرض نابودی قرار دارد، به‌طوری كه بنا بر اعلام مسئولان منابع طبیعی هر دقیقه 20 متر و هرسال هزار هكتار از این جنگل‌ها بر اثر بهره‌برداری غیراصولی نابود می‌شود. نهالستان لردگان، نقش مهمی در جبران پوشش جنگلی از دست رفته و فضای سبز منطقه دارد.

مهندس منوچهر سرداری، مدیركل سابق منابع طبیعی استان چهار‌محال‌وبختیاری در گفت‌وگو با همشهری با تاكید بر اهمیت این نهالستان، حذف آن را فاجعه‌ای برای فضای سبز و پوشش جنگلی منطقه عنوان كرد و افزود: با آنكه در قانون لایحه نحوه واگذاری اراضی ملی، واگذاری مواردی از قبیل ایل راه‌ها، پارك‌های جنگلی و نهالستان‌ها به صراحت ممنوع اعلام شده اما مسئولان استانی، بی‌توجه به نص صریح قانون تنها نهالستان استان را كه در شهرستان لردگان واقع شده هدف گرفته و مقدمات تغییر كاربری آن را فراهم كرده‌اند و به‌زودی آن را تبدیل به واحدهای مسكونی طرح مهر می‌كنند، این درحالی است كه زمین مساعد برای واگذاری به طرح مسكن مهر مهیاست و طی مكاتبات متعدد به مسئولان ذی‌ربط  اعلام شده كه درصورت موافقت ظرف 24ساعت اراضی مورد نظر كه از هر حیث برای ساخت و ساز مناسب بوده قابل واگذاری است.

اما با وجود این مكاتبات و مخالفت‌های مستدل منابع طبیعی، سازمان مسكن و شهرسازی و استانداری بی‌آنكه به عواقب تخریب نهالستان بیندیشند بر رای خود پای می‌فشارند حتی از مسئولان منابع طبیعی تعهدی گرفته‌اند كه تا یك ماه دیگر نهالستان را تحویل بگیرند.

وی با اشاره به اینكه مساحت این نهالستان 20هكتار است، تصریح كرد: در این نهالستان سالانه 500 هزار اصله انواع گونه‌های صنوبر، اقاقیا، سرو خمره‌ای، سرو گلدانی، افرا، چنار و گونه‌های دیگر تولید و در عرصه‌های پیش‌بینی شده غرس می‌شود اما با تخریب این نهالستان دیگر امكانی برای تولید نهال وجود نخواهد داشت چون بخش خصوصی فاقد امكانات لازم برای تولید نهال است و ایجاد نهالستان جدید هم حداقل به 20سال زمان نیاز دارد، این در حالی است كه هر دقیقه 20 متر و هر سال بیش از هزار هكتار از جنگل‌های طبیعی استان بر اثر بهره‌برداری غیراصولی نابود می‌شود.

به تخریب عرصه‌های طبیعی دامن نزنید

از سوی دیگر، دكتر پیمان یوسفی، مدیركل دفتر منابع امور جنگلی سازمان جنگل‌ها و مراتع كشور، ضمن ابراز نگرانی از تخریب این نهالستان به همشهری گفت: جنگل‌های لردگان و به‌طوركلی پوشش جنگلی استان چهار‌محال‌وبختیاری از نوع جنگل‌های خشك و نیمه خشك است، به همین دلیل درصورت نابودی، قابل ترمیم نخواهد بود زیرا نابودی این عرصه‌ها، تغییر اقلیم، برهم خوردن رژیم بارندگی و تغییر ساختار بافت خاك را در پی خواهد داشت؛ عواملی كه مانع رویش مجدد جنگل می‌شود. بر این اساس، باید حفظ و صیانت از این عرصه‌ها اولویت اول استان باشد.

وی در ادامه گفت: مسئولان فراموش كرده‌اند كه استان چهار‌محال‌وبختیاری یكی از استان‌های پر آب كشور است كه 10 درصد آب شیرین كشور را تامین می‌كند؛ آبی كه از زاگرس سرچشمه می‌گیرد و منبع آن، همین عرصه‌های جنگلی است.

یوسفی تصریح كرد: متأسفانه، هر جا پای توسعه به میان می‌آید همه چیز قربانی می‌شود

این طرز تلقی، اكنون به بلایی تبدیل شده كه آتش آن دامن طبیعت و عرصه‌های ملی و طبیعی را گرفته است تا آنجا كه حتی از خیر یك نهالستان هم نمی‌گذرند.

این مقام مسئول گفت:‌ اگر نگاه استاندار و سایر مسئولان استانی در برنامه‌ریزی‌ها مبتنی بر صیانت از جنگل و منابع طبیعی باشد دیگر شاهد چنین تخریب‌هایی نخواهیم بود و هر روز نباید دل‌نگران این باشیم كه فلان عرصه یا فلان اراضی جنگلی قرار است تخریب و در آن طرحی عمرانی اجرا شود.

یوسفی درخصوص تغییر كاربری نهالستان لردگان و تبدیل آن به مسكن مهر، گفت: این نهالستان یكی از نهالستان‌های ارزشمند كشور است كه مطابق استانداردهای جهانی در آن نهال تولید می‌شود و در توسعه جنگل نقشی كارساز دارد. اختصاص این نهالستان برای ساخت مسكن، نمونه بارز تغییر كاربری است كه پیامدهای نامطلوب آن در آینده نزدیك آشكار می‌شود

 

همشهری آنلاین

 





نوشته شده در تاریخ دوشنبه 13 مهر 1388 توسط مریم علیزاده


درباره وبلاگ
آرشیو مطالب
آخرین مطالب
نویسندگان
نظر سنجی
پیوند ها
آمار سایت
Blog Skin