تبلیغات
سبز نوشته های من
سبز نوشته های من
محیط زیست را دوست بداریم

نگهداری مرال‌ها دركنار زباله‌های بیمارستانی

 

      

 

نگهداری از مرال‌ها و گوزن‌های زرد در محل دفن زباله‌های بیمارستانی تا‌كنون موجب مرگ 4 راس از این‌گونه كمیاب حیات وحش كشور شده است

دكتر كورش خزلی ،‌كارشناس محیط‌زیست در گیلان، با بیان این مطلب گفت: 2 سال قبل با یك تصمیم غلط، سازمان حفاظت محیط‌زیست تصمیم گرفت تا منطقه حفاظت شده لوندویل آستارا را تغییر كاربری دهد و به پارك حیات وحش تبدیل كند.

او ادامه داد: با وجود توصیه‌ها و مخالفت كارشناسی، از میان حیوانات كمیابی كه قرار بود در منطقه تحت اسارت نگهداری شوند، قرعه فقط به نام مرال و گوزن زرد افتاد كه در مرحله اول، تعداد 12 رأس گوزن زرد را به این منطقه انتقال دادند.

به گفته این كارشناس محیط‌زیست، در همان بدو ورود، یك رأس از گوزن‌ها گریخت و چندی بعد توسط شكارچیان بی‌رحم شكار شد و بقیه هم كه بعداً تعداد آنها به 20 رأس رسید، در جایی نگهداری می‌شوند كه قبلاً محل دفن زباله‌های بیمارستانی و شهری شهرستان آستارا بوده است.

این شرایط موجب شد كه از مجموع 20 رأس مرال كه از نادرترین و زیباترین گونه‌های جانوری است و در منطقه خاورمیانه جزء گونه‌های حمایت شده محسوب می‌شود، 4 راس آن تلف شوند.

خزلی علت اصلی مرگ این مرال‌ها را عدم‌ترك، افسردگی شدید، عدم‌تغذیه سالم و مفید، نوشیدن ‌شیرابه‌های زباله های بیمارستانی كه زیر پای آنها دفن شده است، سالم نبودن علف‌هایی كه روی این زباله‌ها می‌رویند و حیوان به‌علت گرسنگی مجبور به تغذیه از این علف‌های مسموم و نامرغوب است عنوان كرد. او توضیح داد كه این تغذیه منجر به نفخ شكم و اسهال و به تبع آن از دست دادن آب بدن و سرانجام مرگ حیوان می‌شود.

این كارشناس اضافه كرد كه از زیستگاه اصلی مرال‌ها جنگل‌های میان بند و در ارتفاع بالای 200 الی 300 متری است اما در حال حاضر این حیوانات در ارتفاع منفی 22 متر آستارا و در منطقه باتلاقی نگهداری می‌شوند.

وی از رئیس جدید سازمان حفاظت محیط‌زیست و محمدباقر صدوق، معاون جدید این سازمان، درخواست كرد كه در مورد نگهداری این‌گونه‌های كمیاب در لوندویل آستارا بررسی و تجدید نظر كند.

 

همشهری آنلاین

 

نوشته شده در تاریخ دوشنبه 18 آبان 1388 توسط مریم علیزاده


درباره وبلاگ
آرشیو مطالب
آخرین مطالب
نویسندگان
نظر سنجی
پیوند ها
آمار سایت
Blog Skin