تبلیغات
سبز نوشته های من
سبز نوشته های من
محیط زیست را دوست بداریم

مفاهیم:  كمپوست چیست؟


كمپوست كه این روزها نامش بر سر زبان‌هاست، كودی است كه از بازیافت مواد ارگانیك (مواد زائدی كه ازگیاهان و حیوانات برجای می‌مانند) به دست می‌آید.

از كمپوست (Compost) در باغبانی و كشاورزی به عنوان تقویت‌كننده خاك استفاده می‌شود. كارشناسان شهری معتقدند ۷۰ درصد زباله‌های شهر تهران زباله تر هستند و در نتیجه می‌توان آنها را به كود كمپوست تبدیل كرد. كم ترین مزیت این كار جلوگیرى از تولید هزاران متر مكعب شیرابه و میلیون‌ها تن گاز متان و آلوده شدن بخش عظیمى از محیط زیست است.

نمونه‌ای از دستشویی‌های كمپوستی

كارشناسان كشاورزی عقیده دارند كمپوست یكی از بهترین كودهای گیاهی و تقویت‌كننده‌های طبیعی خاك است و می‌تواند جایگزین خوبی برای كودهای تجاری شود. مهمترین حسن این كود، ارزان بودن آن است. شما می‌توانید بدون پرداخت حتی یك ریال آن را در خانه‌تان تولید كنید.

استفاده از كمپوست ساختار خاك را ارتقا می‌دهد، محتوای خاك را تقویت می‌كنند و سبب می‌شود خاك مدت زمان بیشتری بتواند آب را در خود نگه دارد. كمپوست قدرت باروری خاك را افزایش می‌دهد و كمك می‌كنند ریشه‌های سالم در گیاه رشد كند.

این كود همچنین برای كنترل فرسایش، احیا و ساخت زمین‌های مرطوب به عنوان پوشش به كار می‌رود. كمپوست همچنین با ماسه مخلوط می‌شود و برای زه‌كشی زمین به كار می‌رود.

مواد ارگانیك موجود در كمپوست در حقیقت مواد غذایی میكروارگانیسم‌هایی هستند كه خاك را در وضعیتی سالم و متعادل نگه می‌دارند. نیتروژن، پتاسیم و فسفر موادی هستند كه در نتیجه تغذیه میكروارگانیسم‌ها از مواد آلی تولید می‌شوند و در نتیجه تنها تعداد اندكی از مواد مغذی می‌ماند كه باید به خاك افزوده شود. اغلب باغبان‌ها و كشاورزان مدت‌هاست كه به حسن‌های این كود سیاه، غنی و طبیعی پی برده‌اند.

نكته مهم این است كه با طی زمان كافی تمام زباله‌های ارگانیك در طبیعت به كمپوست تبدیل می‌شوند. البته همه زباله‌ها برای تولید كمپوست در خانه مناسب نیستند. در اغلب سیستم‌های تولید كمپوست كه در خانه‌ها به كار می‌روند، سیستم به دمای مناسب برای كشتن عوامل بیماری‌زا نمی‌رسد، در نتیجه باید در نوع مواد اولیه‌ای كه برای تولید كمپوست به كار می‌رود دقت كرد.

نوشته شده در تاریخ یکشنبه 15 آذر 1388 توسط مریم علیزاده


درباره وبلاگ
آرشیو مطالب
آخرین مطالب
نویسندگان
نظر سنجی
پیوند ها
آمار سایت
Blog Skin