تبلیغات
سبز نوشته های من
سبز نوشته های من
محیط زیست را دوست بداریم

خطر جدی است، شك نكنید!

 

 

گرمایش جهانی
افزایش گازهای گلخانه‌ای در جو زمین باعث حبس شدن انرژی تابشی خورشید در جو و جلوگیری از بازتابش آن به خارج از اتمسفر زمین و گرم‌شدن تدریجی آن می‌شود.

مهم‌ترین گازهای گلخانه‌ای دی‌اكسید‌كربن و متان هستند.

پیش از انقلاب صنعتی میزان دی‌اكسید‌كربن موجود در جو 280 ذره در یك میلیون بود. در سال 2009 این مقدار به 380 ذره در یك میلیون رسید. اگر همین لحظه تمامی فعالیت‌های منجر به تولید دی‌اكسید‌كربن را متوقف كنیم برای 100 سال آینده مقدار دی‌اكسید‌كربن345ذره در میلیون خواهد بود.

اگر مقدار دی‌اكسید‌كربن به390 پی پی‌ام برسد دمای زمین 4 /2درجه سلسیوس افزایش می‌یابد، گرینلند و یخچال‌های شبیه آن می‌شكنند و تپه‌های مرجانی می‌میرند؛ ما تقریبا به این نقطه نزدیك شده‌ایم. اگر مقدار دی‌اكسید‌كربن به420 پی پی‌ام برسد دمای زمین 4/ 3 درجه سلسیوس افزایش می‌یابد، جنگل‌های آمازون دچار آتش‌سوزی‌های گسترده می‌شوند و در خطر كویری شدن قرار می‌گیرند.

اگر مقدار دی‌اكسید‌كربن به450 پی پی‌ام برسد دمای زمین 4/4درجه سلسیوس افزایش می‌یابد و سطح دریاها 5متر افزایش می‌یابد.

در افزایش دمای 4/5درجه سلسیوس تمام یخ‌های زمین آب می‌شوند، سطح دریاها 70متر بالا می‌آید و كشاورزی به‌صورتی كه هم‌اكنون می‌شناسیم از بین می‌رود.

در 6/6درجه سلسیوس افزایش دما، جریان‌های اقیانوسی از حركت باز می‌ایستد، دریاها بر اثر آزاد شدن مقادیر عظیم متان از جاندار خالی می‌شوند و  بیشتر گونه‌های حیات از روی زمین محو می‌شود.

 اكنون یخچال‌های گرینلند هر سال 15متر عقب‌نشینی می‌كنند و وسعت یخ‌های قطب كاهش می‌یابد. این رویكرد سبب شده خرس‌های قطبی در آب غرق شوند. آنها دیگر به خواب زمستانی نمی‌روند و در خطر انقراض قرار گرفته‌اند.

یخچال‌های عظیم هیمالیا رو به كاهش می‌روند و علاوه بر كم‌شدن دبی رود گنگ، به‌دلیل تغییرات پیوسته مرزهای جغرافیایی روی یخچال‌ها و عمل نكردن دولت‌ها به معاهدات رژیم‌های حقوقی تقسیم آب، كشورهای مختلف در معرض جنگ‌های جدید قرار دارند. در كنگو خشكسالی‌های پی درپی، تمام هستی خانواده‌های روستایی را كه بیش از چند گاو نیست از بین می‌برد. در پرو باران نمی‌بارد و كشاورزی مورد تهدید قرار می‌گیرد. در پاناما موزهای نارس از درخت‌ها می‌ریزند.

در فیلیپین گرما آن‌قدر شدید است كه شكوفه‌ها از بین می‌روند و میوه‌ای برداشت نمی‌شود. مالدیو نخستین كشوری است كه از نقشه جغرافیا حذف می‌شود؛ بالا آمدن آب دریا تمام جزیره‌های این كشور را زیر آب خواهد برد.

یخ‌های قطب نقش مهمی در منعكس كردن نور خورشید و جلوگیری از ورود اشعه ماورای‌بنفش به جو دارند.

آب شدن یخ‌های قطب باعث جذب بیشتر انرژی نور خورشید می‌شود كه باعث تشدید گرمایش می‌شود.

چه باید كرد؟

20  درصد از افزایش دی‌اكسید‌كربن مربوط به جنگل‌زدایی در مناطق استوایی است. ولی بخش عمده تولید دی‌اكسید‌كربن ناشی از سوخت‌های فسیلی است كه نفت، گاز و زغال سنگ مهم‌ترین آنها هستند. استفاده از سوخت‌های فسیلی باید به سرعت با انرژی‌های تجدید‌پذیر جایگزین شوند. پروژه‌های غیرقابل باوری به‌صورت ایده شكل گرفته‌اند؛ از جمله تولید 300 هزار مگاوات برق از انرژی خورشیدی در شمال آفریقا (الجزایر) و انتقال آن با یك خط 3هزار كیلومتری تا مرز آلمان و هلند برای تأمین انرژی اروپا ولی این ایده تا مرحله اجرایی شدن راه دشواری در پیش دارد.

در كالیفرنیا از حرارت بازتابیده شده از آینه‌هایی كه به‌طور مستقل خود را با جهت تابش نور خورشید تنظیم می‌كنند و نور را روی یك ستون مركزی می‌تابانند استفاده كرده‌اند. با این شیوه، دمای آب تا 500درجه افزایش می‌یابد و قادر به حركت دادن توربین و ژنراتور متصل به آن خواهد بود. دانشگاه‌ «ام‌ای تی» براساس تحقیقی كه در سال 2006 انجام داد نتیجه‌گیری كرده است كه ایالات متحده قادر است 2هزار برابر انرژی مورد نیازش را از انرژی زمین گرمایی تأمین كند.

در این روش زمین را تا عمق زیادی سوراخ می‌كنند و به قسمت‌های مذاب می‌رسند، آب را به درون چاه پمپ می‌كنند و« آب سوپر هیت» را از آن تحویل می‌گیرند. استفاده از انرژی باد نیز به سرعت در حال گسترش است. پیل سوختی با سوخت هیدروژن نیز مهم‌ترین ایده برای اتومبیل‌های سال‌های نه‌چندان دور است. همچنین اگر در ساختمان‌ها برای تولید برق از پیل سوختی استفاده كنیم تقریبا نیازی به
یو پی اس نخواهیم داشت.

مهم‌ترین نكته تمام این طرح‌ها تمركززدایی از تولید انرژی است. انرژی باید در واحدهای كوچك‌تر و با توزیع گسترده‌تر تولید شود. در آینده در خانه‌هایی زندگی خواهید كرد كه پشت بام و دیوارهایش با سلول‌های فتوالكتریك پوشیده شده، دارای آبگرمكن خورشیدی است، روی پشت‌بامش یك یا دو میكروتوربین بادی قرار گرفته، پنجره‌هایش در تابستان از وارد شدن گرمای خورشید جلوگیری می‌كنند و در زمستان كمترین تابش نور را به خانه راه می‌دهند دیوارها و سقف این خانه‌ها كاملا با عایق‌های حرارتی ایزوله شده‌اند.

مهم‌ترین عامل گرمایش زمین چیست؟

حیوانات اهلی كه گوشت مورد نیاز ما را تأمین می‌كنند مهم‌ترین عامل گرمایش زمین هستند. آنها مقادیر زیادی گاز متان تولید می‌كنند، به حدی كه اثرشان در تولید گازهای گلخانه‌ای از كل دی‌اكسید‌كربن ناشی از حركت اتومبیل‌ها، قطارها، هواپیماها و كشتی‌ها بیشتر است.

رژیم غذایی شامل گوشت و لبنیات برای یك نفر در یك سال معادل گاز دی‌اكسید‌كربن منتشر شده از اتومبیلی است كه 4758 كیلومتر حركت كرده است.

رژیم غذایی بدون گوشت و فقط شامل لبنیات (گیاه‌خواری) معادل 2427 كیلومتر حركت اتومبیل است.

رژیم غذایی بدون گوشت و لبنیات (گیاه‌خواری خالص) معادل 629 كیلومتر حركت اتومبیل است.

وظیفه ما چیست؟

 

پدیده گرمایش تدریجی منتظر عملكرد ما نمی‌ماند از همین امروز به جلوگیری از پدیده گرمایش به‌عنوان وظیفه نگاه كنید؛ حیات كره زمین مورد تهدید جدی قرار گرفته است.

- در ساختمان‌ها از عایق‌های حرارتی استفاده كنید. شیشه‌ها را دو جداره كنید. در مناطق سرد، پشت پنجره‌ها از پرده استفاده كنید و در مناطق گرم از كركره، تا میزان تابش نور به داخل را به حداقل برسانید.

- از كولر، اسپلیت یونیت و چیلر برای تنظیم دما روی 20درجه استفاده كنید نه كمتر از آن.

- لباس‌ها را با آب 40 درجه بشویید و نه گرم‌تر از آن.

- سعی كنید از سشوار، اتو و جاروبرقی در كمترین میزان ممكن استفاده كنید.

- كمتر از اتومبیل استفاده كنید. برای خریدهای روزانه‌تان در نزدیكی محل زندگی می‌توانید از دوچرخه استفاده كنید. اگر در یك سال 20هزار كیلومتر از اتومبیل استفاده كنید 3 /6 تن دی‌اكسید‌كربن تولید خواهید كرد.

- تا حد امكان استفاده از هواپیما برای مسافرت را كاهش دهید. اگر با هواپیما مسیر رفت و برگشت از فلوریدا تا نیویورك را طی كنید مسئولیت تولید 2 /1تن دی‌اكسید‌كربن را به‌عهده گرفته‌اید. بهبود راندمان موتورهای جت برای كاهش انتشار دی‌اكسید‌كربن  به تكنولوژی پیشرفته‌ای نیاز دارد كه هنوز به آن نرسیده‌ایم.

- مصرف‌گرایی را پایان دهید. اگر تمام جمعیت كره زمین بخواهند مثل یك آمریكایی طبقه متوسط زندگی كنند به 7كره زمین احتیاج داریم تا منابع مورد نیاز را تأمین كنیم. اگر روزی مصرف‌گرایی به شیوه غربی و به‌ویژه آمریكایی آن از مظاهر تمدن محسوب می‌شد در شرایط كنونی از نشانه‌های بی‌فرهنگی به شمار می‌رود. كسی كه زیاد مصرف می‌كند بیش از سهمش گاز گلخانه‌ای تولید  و زندگی تمام انسان‌ها را با خطر مواجه می‌كند. نسبت به نحوه مصرف كردنتان مسئولیت‌پذیر باشید. استفاده مجدد و بازیافت از اهمیت ویژه‌ای برخوردار هستند.

از كیسه‌های پلاستیكی برای خرید استفاده نكنید. می‌توانید كیسه پارچه‌ای خودتان را برای خرید همراه داشته باشید. در ایران بازیافت تقریبا انجام نمی‌شود پس اگر از پاكت‌های كاغذی استفاده می‌كنید به یاد داشته باشید كه برای تولید آن درخت‌هایی را قطع كرده‌اند. مهم نیست كه شما آن‌قدر پولدار هستید كه می‌توانید هزینه مصرف‌گرا بودنتان را بپردازید شما در قبال حیات انسان‌ها مسئولید؛ این فرهنگ را در اطرافیانتان نیز نهادینه كنید.

- غذاهایی را كه تولید آنها باعث تغییرات آب و هوا می‌شود مصرف نكنید. تولید یك كیلو گوشت گاو همان قدر بر گرمایش زمین مؤثر است كه روشن بودن موتور یك اتومبیل طی 3 ساعت. اگر هر روز از گوشت قرمز استفاده كنید كربن فوت پرینت شما سالانه 7/ 0تن افزایش می‌یابد و شما فقط مجاز به تولید یك تن دی‌اكسید‌كربن در سال هستید تا شرایط موجود زمین حفظ شود (فقط حفظ شود و نه بهتر) .

گوشت مرغ به اندازه یك‌چهارم گوشت قرمز بر گرمایش زمین اثر می‌گذارد. همچنین به‌جای گوشت قرمز از ماهی استفاده كنید و سعی كنید گیاه‌خواری را رواج دهید. حداقل می‌توانید یك روز در هفته را كاملا گیاه‌خوار باشید. این كار می‌تواند تنوعی در رژیم غذایی شما باشد و به سلامتی شما نیز كمك كند.

- آب را هدر ندهید. تصفیه و انتقال آب فرایندی است انرژی‌بر. بین 2تا 3 درصد برق انگلستان صرف تولید آب می‌شود. میزان مصرف آب برای تولید برخی از غذاها به شرح زیر است:

سیب درختی:  هر كیلوگرم 700 لیتر
سیب زمینی:  هر كیلوگرم  900 لیتر
نان:  هركیلوگرم 1300 لیتر
تخم مرغ:  هركیلوگرم 3300 لیتر
گوشت مرغ:  هر كیلوگرم 3900  لیتر
گوشت خوك:  هر كیلوگرم 4800 لیتر
پنیر:  هر كیلوگرم 5000 لیتر
گوشت گاو: هر كیلوگرم 15500 لیتر

- در هر جایی كه نیاز به روشنایی نیست چراغ‌ها را خاموش كنید؛ حتی اگر مكانی باشد كه قبض برق آن را نمی‌پردازید. اگر تلویزیون را نمی‌بینید آن را خاموش كنید. به‌جای لامپ‌های رشته‌ای از لامپ‌های كم مصرف و لامپ‌های ال.ئی.دی استفاده كنید. لامپ‌های كم مصرف دارای جیوه هستند كه برای محیط‌زیست خطرناك است.

میزان كربن فوت پرینت خود را محاسبه كنید. شما نباید بیش از یك تن در سال دی‌اكسید‌كربن تولید كنید. برای محاسبه كربن فوت پرینت می‌توانید از سایت زیر استفاده كنید:
http://www.carbonfootprint.com/calculator.aspx
-
به كمپین‌های مبارزه با تغییرات آب و هوایی بپیوندید. از تكنولوژی‌های جدید كه منجر به كاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای می‌شوند استقبال كنید و مطمئن باشید بین آنها كه محیط را تغییر می‌دهند و آنها كه محیط تغییرشان می‌دهد تفاوت زیادی است؛ جزو دسته نخست باشید.

پایدار زندگی كنید؛ راهی جز این وجود ندارد وگرنه حیات در كره زمین نابود می‌شود.

نوشته شده در تاریخ سه شنبه 1 دی 1388 توسط مریم علیزاده


درباره وبلاگ
آرشیو مطالب
آخرین مطالب
نویسندگان
نظر سنجی
پیوند ها
آمار سایت
Blog Skin