تبلیغات
سبز نوشته های من
سبز نوشته های من
محیط زیست را دوست بداریم

پیامدهای افزایش نیترات آب تهران برای سلامت شهروندان


نیترات آب تهران افزایش یافت.» هفته گذشته درحالی محمدرضا محمودی، مدیركل مدیریت بحران استانداری تهران از افزایش نیترات آب تهران خبر داد

كه وزیر بهداشت در روزهای اخیر با اشاره به برگزاری جلساتی در مورد بررسی وضعیت آب تهران گفته بود اقدامات زیادی در این زمینه صورت گرفته و وضعیت آب تهران این هفته به مردم اعلام می‌شود؛ چرا كه نباید مردم در سرگردانی به سر ببرند و خوشبختانه وزارت بهداشت وزارتخانه‌ای است كه مردم آن را قبول دارند.

در این میان سرفصل موضوع آلوده بودن آب تهران ابتدا در شورای شهر تهران آغاز شد كه در آن جلسه به آثار مضر آن بر جنین و اینكه توصیه می‌شود مردم آب معدنی مصرف كنند توجه شد، هرچند كه طرح این مسئله با رد این موضوع از سوی وزارتخانه‌های نیرو و بهداشت مواجه شده بود اما در حال حاضر به‌نظر می‌رسد موضوع نیترات بیش از حد در آب مسئله‌ای نیست كه بشود به راحتی از كنار آن عبور كرد.

با این حال محمدرضا محمودی، مدیركل مدیریت بحران استانداری تهران در این مورد به ایلنا توضیح داد: پدیده افزایش نیترات بیش از حد مجاز هنگامی رخ می‌دهد كه بارندگی كم بوده و برداشت از آب‌های زیرزمینی افزایش یابد.

خشكسالی و بارندگی كم در طول سال‌جاری احتمال رخ‌دادن پدیده نیترات را افزایش می‌دهد چرا كه هر  قدر آب موجود در حوضه‌های زیرزمینی بیشتر شود میزان نیترات نیز كاهش می‌یابد. وی ادامه داد: برداشت بیش از حد از آب‌های زیرزمینی توسط تهرانی‌ها پدیده دیگری را نیز باعث شده كه آن فرونشست زمین است.

البته دردسر به همین‌جا ختم نمی‌شود؛ چون به گفته مدیركل مدیریت بحران استانداری تهران در قسمت‌های جنوب غرب تهران در محدوده مهرآباد به سمت جنوب غرب، به‌دلیل برداشت بی‌رویه از سبد آب‌های زیرزمینی،  زمین شكننده شده است.

این مسئله هم منجر به فشرده شدن لایه‌های زمین به روی هم شده و سطح زمین را پایین می‌آورد، به همین دلیل در قسمت‌هایی از منطقه حتی تا 30سانتی‌متر فرونشست خطرناك رخ داده است.

عوارض و بیماری‌ها

كـارشنـاسان، آلاینده‌های آب‌های تهران را نیترات و فسفات با درصدهای بین 25‌تا 45 درصد عنوان می‌كنند. این در حالی است كه دكتر ایرج خسرونیا، رئیس جامعه پزشكان داخلی ایران در گفت‌وگو با همشهری، معتقد است: میزان نیترات باید 10میكروگرم در هر 100سی‌سی باشد اما به‌نظر ما چند برابر بیش از حد طبیعی است.به گفته وی مهم‌ترین عارضه نیترات در بدن اختلال در سامانه اكسیژن‌رسانی است.

دكتر خسرونیا ادامه می‌دهد: كسانی كه به میزان زیادی از آب حاوی نیترات استفاده می‌كنند، این ماده روی گلبول‌های قرمز آنها می‌نشیند كه به‌تدریج و در نتیجه این اتفاق اكسیژن‌رسانی به نسوج هم مختل می‌شود به‌طوری كه اكسیژن به میزان كافی به قلب، ریه و مغز نمی‌رسد.

رئیس جامعه پزشكان داخلی با اشاره به اینكه در نتیجه این اتفاق، شخص دچار اختلال حواس می‌شود، توضیح می‌دهد: درد ناحیه قلب، تنگی نفس و اختلال حواس از عوارض مهم وجود نیترات در بدن هستند كه گاهی اوقات تشخیص علت این عوارض برای پزشك هم دشوار است.

وی در توضیح دیگر عوارض نیترات ادامه می‌دهد: تأثیر نیترات در خون را هم نباید نادیده گرفت چون این ماده با هموگلوبین تركیب می‌شود و اكسیژن‌رسانی را مختل می‌كند.همچنین به گفته وی زمانی كه درصد نیترات در آب از 50درصد بالاتر برود، موجب اختلال گاستریت و بروز سرطان گوارش در افراد می‌شود كه این بیماری در افرادی كه مشكلات گوارشی دارند، شایع‌تر است.

به عقیده رئیس انجمن پزشكان داخلی وجود هر گونه املاحی در آب و مواد غذایی موجب بروز مسمومیت در افراد می‌شود و این مسمومیت‌ها به اشكال مختلف بروز می‌كند، اما با این همه در حالت كلی وجود این تركیبات موجب ایجاد كم‌خونی، سیانوز، اختلال تنفسی، اسهال و یبوست شده و در درصدهای بالاتر در مغز رسوب خواهد كرد.

نیترات از كجا می‌آید؟

در این میان مهندس اكبر رحمانی، كارشناس بهداشت محیط نیز با اشاره به اینكه نیترات‌های موجود در پساب‌ها حاصل استفاده از شوینده‌هاست، توضیح می‌دهد: انواع شوینده‌ها كلا دارای تركیبات نیتروژن هستند و از سمیت بالایی برخوردارند و این تركیبات هم به‌شدت اكسیژن موجود در آب را تخریب می‌كنند چون آزاد هستند.

وی با بیان اینكه پایین آمدن حجم اكسیژن هم در مرحله اول منجر به از بین رفتن آبزیان می‌شود، ادامه می‌دهد: علاوه بر این افزایش نیترات منجر به رشد سریع خزه‌ها و گیاهان آبزی می‌شود كه این گیاهان هم با سرعت زیادی اكسیژن آب را مصرف می‌كنند.

اما به عقیده رحمانی، از همه مهم‌تر این است كه نیترات منجر به تخریب منابع آب‌های سطحی و زیرسطحی می‌شود؛ آب‌هایی كه آب شرب مردم هستند و اگر مقدار نیترات در این آب‌ها بیش از حد استاندارد باشد، تصفیه‌ آن هم برای تصفیه‌خانه‌ها مشكل می‌شود.

نوشته شده در تاریخ دوشنبه 5 بهمن 1388 توسط مریم علیزاده


درباره وبلاگ
آرشیو مطالب
آخرین مطالب
نویسندگان
نظر سنجی
پیوند ها
آمار سایت
Blog Skin