تبلیغات
سبز نوشته های من
سبز نوشته های من
محیط زیست را دوست بداریم


معاون شهردار تهران: ساخت وسازهای پایتخت 5 برابر زباله های معمولی پرتی مصالح دارند

                 

شهرداری تهران در تلاش برای اجرای طرحی است كه بر اساس آن تا پایان سال جاری بازیافت 20 درصد از زباله های ساختمانی تهران امكان پذیر می شود. قرار است این طرح با به كارگیری دو سرمایه گذار داخلی و خارجی انجام شود. این سرمایه گذاران كه تا یك ماه دیگر مذاكرات نهایی را با شهرداری تهران به پایان می رسانند، اعلام آمادگی خود را برای بازیافت 500 تن زباله با هزینه 3 تا 5 میلیارد تومان در مرحله نخست، اعلام كرده اند. از زباله ها و پسماند های ساختمانی، شن و ماسه و مصالح دیگر تولید خواهد شد.
    
به گفته حسین كلخورانی، بازیافت 20 درصد از پسماندهای ساختمانی هدف فعلی شهرداری تهران است، اما این در حالی است كه 80 درصد پسماندهای ساختمانی قابل بازیافت است.
    
او در عین حال گفت كه ایران از نظر تاریخی در بازیافت زباله های ساختمانی از سایر كشورهای جهان عقب تر است. معاون خدمات شهری شهرداری تهران در این مورد به آخرین آمار موجود در سال 89 اشاره كرد و توضیح داد: در حال حاضر روزانه 46 هزار تن پسماند ساختمانی در تهران تولید می شود كه این رقم 5 برابر زباله های دیگر شهر است.
    
كمتر از 5 درصد بازیافت
    
كلخورانی در عین حال یادآور شد: در حال حاضر كمتر از 5 درصد خاك حاصل از گودبرداری ها در تهران بازیافت می شود كه در واقع نمی توانیم این میزان را به مثابه بازیافت پسماندهای ساختمانی در نظر بگیریم. وی با این توضیحات تاكید كرد:
    
اگر چه با راه اندازی طرح های جدید بازیافت زباله های ساختمانی در پایتخت آغاز می شود، اما به هر حال تا رسیدن به وضعیت حداقل جهانی 3 تا 5 سال زمان نیاز داریم.
    
یارانه ها و پسماندهای ساختمانی
    
معاون خدمات شهری شهرداری تهران یكی از دلایل عمده تولید بیش از اندازه پسماندهای ساختمانی را قیمت بسیار پایین مصالح ساختمانی در كشور عنوان و اظهار كرد: این موضوع باعث می شود كه نه تنها كیفیت مصالح در كشور نامناسب باشد، از سوی دیگر تخریب بناها نیز بدون نگرانی از ارزش مالی این مصالح به طور گسترده انجام شود. كلخورانی در این مورد به طرح نقدی كردن یارانه ها اشاره و اظهار امیدواری كرد كه در صورت اجرای این طرح میزان تولید پسماندهای ساختمانی نیز كاهش یابد

 90 درصد پروانه ها برای تجدید بنا است
    
معاون خدمات شهری شهرداری تهران در حالی از میزان تولید پسماندهای ساختمانی در تهران انتقاد كرد و در عین حال از بازیافت این پسماندها خبر داد كه بر اساس آمار موجود میزان تولید پسماندهای ساختمانی در تهران بسیار بالااست. حمید ماجدی، مدیر دفتر خدمات مهندسی مركز تحقیقات ساختمان و مسكن در این مورد به دنیای اقتصاد گفت: در تهران به ازای تخریب هر یك مترمربع ساختمان 5/1 تن آوار ساختمانی به وجود می آید.
    
وی همچنین به برخی از آمارهای دیگر اشاره كرد و افزود: در حال حاضر سرانه پسماندهای ساختمانی در تهران 5/5 كیلوگرم برآورد می شود؛ در حالی كه این رقم در آمریكا 27/1 كیلوگرم و در برزیل 4/1 كیلوگرم اعلام شده است. این كارشناس ساخت و ساز از سوی دیگر گفت: به طور معمول بیش از 90 درصد از پروانه های ساختمانی برای تجدید بنای بعد از تخریب صادر می شود كه این نشانگر حجم بالای تخریب در كشور است. علاوه بر اینها به گفته ماجدی از سال 75 تا 85 نرخ تخریب ساختمان ها سالانه 2/2 درصد بوده كه این روند تاكنون نیز ادامه داشته است. این در حالی است كه در سایر كشورهای جهان كه مشكل مسكن ندارند، مانند ایرلند، كانادا و هنگ كنگ سالانه به ترتیب 2.4، 1.2 و 2 میلیون تن پسماند ساختمانی تولید می شود.  
    
انتقاد عضو شورای شهر
    
معصومه ابتكار، عضو شورای شهر تهران اظهارات ماجدی را در بی توجهی به مصوبه كاهش پسماندهای ساختمانی تایید كرد و به دنیای اقتصاد گفت: از نزدیك به یك سال و نیم پیش كه دستورالعمل كاهش پسماند ساختمانی در شورای شهر تهران تصویب شد، تا كنون فقط بخش اخذ عوارض تخریب اجرا شده و سایر بخش ها از جمله بازیافت، مغفول مانده است. البته حسین كلخورانی، معاون خدمات شهری شهرداری تهران گفت: درصورت اجرای طرحی كه در دست داریم سایر موارد مربوط به مصوبه شورای شهر برای كاهش میزان تولید پسماندهای ساختمانی به تدریج اجرا خواهد شد.

 

منبع : پایگاه اطلاع رسانی بازیافت

نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 17 شهریور 1389 توسط مریم علیزاده


درباره وبلاگ
آرشیو مطالب
آخرین مطالب
نویسندگان
نظر سنجی
پیوند ها
آمار سایت
Blog Skin